Aktualności

Raport – Reklama offline jako wstęp do poszukiwań online

Internet efektywnym narzędziem sprzedaży i pierwszym źródłem informacji dla kupujących

Aż 90 proc. badanych poszukuje w Internecie informacji o produktach lub usługach, z których reklamą spotkał się w TV, prasie, radiu lub na billboardzie – wynika z raportu przygotowanego na zlecenie spółki Cube Group SA. Celem opracowania jest ukazanie źródeł i mechanizmów poszukiwania dodatkowych informacji na temat reklamowanych w mediach produktów i usług. Raport przygotowała firma doradcza Xevin Consulting. Badanie online zrealizowała firma Gemius SA.

– Wyniki badania potwierdzają, że dobra pozycja w wynikach wyszukiwania to klucz do sukcesu i sprzedażowego, i marketingowego. Poprawne założenia w procesie działań marketingowych w wyszukiwarkach nie tylko zwiększają liczbę osób odwiedzających strony internetowe reklamodawcy, ale także wpływają na konwersję odwiedzających w kupujących i wpływają na wzrost świadomości marki w przeglądanej kategorii” – wyjaśnia Marcin Hutnik, Prezes Zarządu Cube Group SA.

Z raportu pt. „Intrygująca reklama offline jako wstęp do poszukiwań online” wynika, że wspieranie przekazu reklamowych kampanii cross-mediowych produktów i usług powinno odbywać się poprzez m. in. pozycjonowanie oferty w wyszukiwarkach internetowych. Powód?

Sam przekaz reklamowy nie wystarcza internautom i nie wyczerpuje ich potrzeb informacyjnych. Zaciekawieni odbiorcy komunikatu reklamowego poszukują dodatkowych danych na temat nowej usługi czy produktu. Głód wiedzy zaspakaja dopiero Internet.

Wykres 1. Gdzie Pan/Pani szuka informacji o produktach lub usługach, z których reklamą (w TV, prasie, w radiu, na billboardzie) się styka?

 

N=800Źródło: Gemius AdHoc

Internet źródłem informacji handlowej nr 1

Raport informuje, że dla blisko 80 proc. ankietowanych Internet jest pierwszym źródłem dodatkowych informacji o produkcie lub usłudze. Wśród głównych odbiorców kampanii reklamowych – respondentów w wieku od 15 do 24 lat – ponad 94 proc. traktuje Internet jako naturalne źródło informacji.Wykres 2. Które źródło informacji jest pierwszym, do którego Pan/Pani sięga?

 

N=800Źródło: Gemius AdHoc

Wyniki wyszukiwania a zakupy

Co ciekawe, zdecydowana większość ankietowanych poszukujących w sieci dodatkowych informacji o reklamowanych produktach odwiedza dla porównania także strony konkurencji.

– Dla reklamodawcy oznacza to, że wyprodukowanie intrygującej i wysokiej jakościowo reklamy offline jest dopiero pierwszym krokiem do pozyskania potencjalnego klienta – wyniki raportu komentuje Andrzej Cudny, Dyrektor Zarządzający Cube Group SA. – Należy jeszcze czymś klienta przekonać do siebie. Ważna jest przemyślana i efektywna kampania online, wykorzystująca przede wszystkim wyszukiwarki internetowe. W przeciwnym razie, paradoksalnie, robiąc dobrą kampanię offline, a zaniedbując Internet, możemy pomóc konkurentom zdobyć klienta.

Pożądany model wygląda następująco: potencjalny klient widzi/słyszy reklamę, szuka w Internecie informacji o reklamowanym produkcie, porównuje go z ofertą konkurencji i wraca do reklamodawcy. Jak to zrobić?Jednym ze sposobów pozyskania klienta jest wykorzystanie efektywnych narzędzi komunikacji online: strony www oraz działań SEM i SEO. Wpływanie na decyzję o zakupie powinno odbywać się na wszystkich etapach aktywności internauty, czyli podczas poszukiwania, porównywania i wyboru oferty.Wykres 3. Czy informacje, które Pan/Pani znalazł za pomocą wyszukiwarek internetowych, wpływają na podjęcie decyzji o zakupie?

N=701Źródło: Gemius AdHoc

Cube Group SA potwierdza, że upowszechnienie się Internetu przynosi niebagatelną zmianę w procesie komunikacji marketingowej. Wyszukiwarki nie tylko porządkują użytkownikom sieci świat online, ale także wywierają niebagatelny wpływ na ich codzienne życie. Ponad 36 proc. respondentów przyznaje, że wyniki wyszukiwania informacji w sieci znacząco wpływają na ich decyzje zakupowe. Dlatego też warto pamiętać, że intrygująca kampania offline jest dziś w dużej mierze wstępem do właściwej bitwy o klienta, toczonej w świecie online.

Zobacz pełny Raport 

Zobacz Prezentację

  Wyślij zapytanie ofertowe

  *pole obowiązkowe

  Wyrażam zgodę na:
  tak Oświadczam, że zapoznałam/zapoznałem się z Polityką Prywatności
  tak Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Cube Group S.A. z siedzibą przy ul. Puławskiej 99A, na podany przeze mnie adres email, newsletterów dotyczących produktów i usług własnych jak również informacji handlowych dotyczących warsztatów, konferencji oraz pozostałych treści marketingowych.
  tak Wyrażam zgodę na wykorzystanie automatycznych systemów wywołujących oraz telekomunikacyjnych urządzeń końcowych (email marketing) w ww. celu.
  Klauzula informacyjna

  Jesteś zainteresowany ofertą:

  W pozostałych sprawach:

  Adres:

  Cube Group S.A.
  ul. Puławska 99A
  02-595 Warszawa